Vartojimo prekės  – jau daug kartų pažinta ir pergvildenta tema, tačiau, ne visi žino, suvokia ir sugeba klasifikuoti savo prekę ar paslaugą, dėl ko gali patirti nepatogumų bandydami ja paveikti vartotojų elgesį. Todėl visiems, užsiimantiems prekyba ar paslaugų teikimu rekomenduojama pagal požymius išskirti savo prekę, kad galėtų lengviau ją išskirti iš kitų ir taip lengviau susikurti savo prekės poziciją rinkoje. Taigi, vartojimo prekės pagal elgseną klasifikuojamos į penkias rūšis:

  • Patogumo prekės. Tai dažniausiai ir mažiausiai apgalvotai perkama prekių grupė. Šios prekės pasižymi dažnu ir intensyviu pirkimu, žemomis kainomis, jos masiškai reklamuojamos, siūlomo daugelyje pardavimo vietų. Tai nuolat mums lengvai pasiekiamos prekės – kramtomoji guma, laikraščiai, saldumynai, kepiniai (sausainiai, bandelės,pyragaičiai), įvairūs greito maisto produktai,  gaivieji gėrimai ir panašūs itin dažnai pasirodantys produktai, taip pat į šią kategoriją, jau patenka kava (dažnai vienkartiniuose firminiuose indeliuose)
  • Pasirenkamos (paklausos) prekės. Tai irgi gana dažnai perkama prekių grupė, tačiau šioje vietoje atsiranda palyginimai, labiau apgalvotas pirkimas. Tačiau bendrieji bruožai yra tokie: perkama rečiau, aukštos kainos, palyginamasis pirkimas, siūlomos mažiau pirkimo vietų. Dažniausi pavyzdžiai yra drabužiai, automobiliai, baldai, taip pat beveik visa buitinė technika, kompiuterija, mobilieji telefonai, ne itin reti naminiai gyvūnai, taip pat kosmetikos prekės.
  • Ypatingosios paklausos prekės. Tai jau ekskliuzyvinei ir itin individualizuotų prekių grupei priklausantys produktai. Jie pasižymi: specialiu (dažniausiai itin individualiu) pirkimu, aukštomis kainomis, unikaliomis savybėmis, prekės ženklu, siūloma mažai pardavimo vietų. Tiesa, prekės ženklas yra itin dažnai mėgiamas dalykas pardavėjų ir gamintojų tarpe, beveik visos kompanijos turi prekės ženklą, kuris bandomas pozicionuoti, kaip geresnis. Arba bent stengiamasi jį populiarinti tiek, kad jau būtų nesunku jį atsiminti. Kitos savybės jau labiau išskiria tikrą ypatingosios paklausos prekė nuo netikros. Tarkime individualumas – tam tikram žmogui pritaikyti vaistai. Šiai prekių grupei taip pat priskiriamos meno vertybės,  prabangūs laikrodžiai, vienetiniai telefonai (pvz vertu kompanijos telefonai), itin retos žuvys ir apskritai viskas, ką sunku gauti arba kas yra itin reta.
  • Pasyviosios paklausos prekės – prekės, apie kurias negalvojama. Joms reikia didelių pardavimo pastangų. Jos dažnai turi savo agentus, jos siūlomos telefonu, dažnai peršamos užsakomosiose televizijos laidose. Tai būna įvairūs draudimai, pensijų fondai, signalizacijos, inovacijos. Tarkime, pakviesti siuvyklas susiburti į vieną interneto svetainę, reikalauja daugiau nei pasysvių reklamos priemonių, dažnai tenka skambinti, arba, geriau, eiti ir kalbėti, kokia tai inovacija, kaip to dar nebuvo, pristatyti savo mintį ir mėginti užkalbinti konkretų klientą. Lygiai taip pat pardavimus vysto ir draudimo agentai bei kiti sunkiai parduodamų prekių pardavėjai.
  • Negatyvios paklausos prekės. Mano mėgstamiausios, niekas jų pirkti nenori, jos dažnai brangios, bet nėra kur dėtis, bet nepirkti jų negali, dažnai priežastys būna fizinis diskomfortas arba gilios moralinės priežastys. Tarkime laidojimo paslaugos, tai santykinai labai brangios paslaugos, nes kiekvieno produkto kaina yra užkelta bent trigubai, tačiau nėra kur dėtis, arba pačiam organizuoti laidotuvių paslaugą, kai ir taip nereikalingas stresas dėl artimojo netekimo, arba pasitikėti profesionalais. Be abejonės, ir paminklų, bei kapų apdailinimo paslaugos Taip pat iš negatyvių tobulų  verslų galima išskirti odontologijos klinikas, dantis tai skauda ir pats juk nesusiremontuosi. Taip pat vaistai, nuo kurių itin priklauso žmonių sveikata ar gyvybė (pvz. insulinas).

Taigi, nors kartais prekės būna priskiriamos bent dviem kategorijoms, tačiau pasiekiamumas dažnai išsprendžia prekės kategorijos priskyrimo problemas. Tarkime, kaip lengva gauti paprastą laikrodį ir kaip nelengva gauti brangių firmų gaminius. Taip pat juvelyriniai gaminiai gali būti ir pasyviosios ir ypatingosios ir net negatyviosios paklausos prekė, tačiau vėl sprendimas yra prekės apžiūrėjime per poreikio/kainos/pasiekiamumo prizmę.

Comments are closed.