Pasirodo, fejerverkai, nors ir išrasti kinų dar praeitame amžiuje nėra tokie, kuriuos mes įsivaizduojame. Mums įprastii neturi nė 200 metų.

fejerverkai

Kaip ir nemažai kitų išradimų, fejerverkai taip pat buvo išrasti visai atsitiktiniai. Ieškant amžino gyvenimo šaltinio į laužą buvo įmesti bambukai, kurie pradėjo spragsėti. Tačiau atradimas labai toli nepasistūmėjo. Maždaug 800-aisiais mūsų eros metais alchemikai išbandė sieros, anglies ir kalio nitrato (salietros) junginį ir taip atsitiktinai sukūrė paraką. Kai šis mišinys buvo supiltas į bambuką ir tada įmestas į ugnį, tuomet pasigirdęs garsus pokštelėjimas ir pažymėjo pirmojo fejerverko pradžią.

Fejerverkus naudojo piktoms dvasioms vaikyti, šeimų šventėms ir kitiems bendruomeniniams renginiams. Tačiau jie buvo metami į ugnį, o ne į orą ir spalvų, žinoma, neturėjo. Sunku buvo rasti ir tikrų profesionalų, kurie specializuotusi tik darbu su fejerverkais.

Kaip dažnai nutinka, gerus dalykus žmonės greitai pritaiko karo reikmėms. Šio atradimo panaudojimas priešų atakoms ir gynybai taip pat ilgai netruko. Tačiau iššautas ar oru sviedžiamas sprogmuo jau buvo panašesnis į šiuolaikinių fejerverkų užuomazgas.

Toliau parakas keliavo į vakarus ir ten tai pat buvo panaudotas pirmiesiems ginklams – muškietoms ir patrankoms. Žinoma, tuo pačiu metu bandyta fejeverkus panaudoti pramogai. Tuo metu jie pradėjo tapti didesni, išraiškingesni ir patrauklesni.

Fejerverkus mėgsta ne visi

Šiuo atveju turbūt pagalvojote, kad bus kalbama apie žmones? Tačiau nors akivaizdu, kad anaiptol ne kiekvienas žmogus mėgsta leisti fejerverkus, vis dėlto retas žmogus nemėgsta stebėti jų sukuriamo įspūdingo ir nepakartojamo reginio.

Tuo tarpu fejerverkų labiausiai nemėgsta gyvūnai. Kuomet lauke ima sproginėti fejerverkai ir dangų nutvieskia daugybė įvairiausių žaižaruojančių spalvų, šunys ima inkšti, katės slepiasi po lova, o paukščiai labai išsigąsta ir praradę orientaciją skrisdami atsitrenkia į įvairius objektus. Kaip bebūtų, triukšmo fobiją gali turėti tiek gyvūnai, tiek ir žmonės. Taigi, jei nusimato šventės, kurių metu netoliese bus naudojami fejerverkai, turint naminių augintinių vertėtų iš anksto pasirūpinti, kad fejerverkų leidimo metu jie turėtų kur pasislėpti ir tokiu būdu galėtų jaustis saugiau.

Comments are closed.